Přestože naše brána do knižního světa byla zavřená a nemohli jsme se setkat osobně, tak o výsledcích naší usilovné práce jste se moli sami přesvědčit na vlastní oči. Jak jinak si vysvětlíte, že se přímo k vám domů teleportovali knihy z regálů černotínské knihovny? Přeci díky donáškové službě! A kam se ztratili drobný i větší odpad z lomové cesty? Zázrakem to rozhodně nebylo, stalo se tak jen díky naší angažovanosti v rámci celostátní akce Ukliďmě Česko.

Ale pojďme již společně udělat tlustou čáru za tím, co bylo a alespoň výhledově se podívejme, co nás čeká. V červnu bychom rádi uspořádali tvoření opět dobročinného charakteru. Tentokrát se naše pozornost bude soustředit na naše malé čtyřnohé kamarády a parťáky, kteří však neměli štěstí na své pány a ocitli se v útulku. Jako vstupenku na akci můžete zvolit antiparazitický šampon, obojky, desinfekční a čistící prostředky, obojky, pamlsky, deky, hračky, vodítka, obojky a krmiva pro pejsky… Akcí podpoříme Neposedné tlapky, z.s. ve Frýdku Místku. Přidáte i vy svou tlapku k dílu?

Zapsané děti do deskoherního kroužku KoStKa Her se můžou o prázdninách těšit na pořádně nabitý den plný aktivit, díky kterému se budeme snažit revanšovat za to, že kroužek letos nemohl být ze všeobecně známých důvodů realizován. Bude to velké, máte se na co těšit.

Současně až se na nás rozvolňování ještě více pousměje, tak zrealizujeme pro děti nejoblíbenější akci roku Noc s Andersenem, takže dobrodružství, napětí a zábava je v knihovně opět zajištěna.

Než se však ještě vrátí vše do, tak rozhodně neváhejte a půjčte si nejednu knižní, herní či „kouzelnou“ novinku. Nebojte se na nás obrátit, vždyť jsme tady pro vás!

Veronika Vališová

Než jsme se stačili pořádně rozkoukat, tak už jsme vlivem vyšší moci museli naši knihovnu uzavřít. Ale rozhodně jsme nemohli uzavřít brány do knižního světa, ty totiž u nás zůstaly svým vlastním způsobem stále pootevřené.

Ještě však před tím, než jsme klíčem v zámku pootočili, tak jsme stihli v novém školním roce opětovně rozjet kroužek deskových her – KoStKa Her. Stačili jsme se sejít pouze párkrát, ale věřte mi, stálo to opravdu za to! Až nám opět situace bude hrát do karet, tak kroužek obnovíme, protože by byla škoda nechat ležet ladem nové hry, které přibyly, a tím rozšířily naši rodinu deskovek na celkem 98 kousků.

Naše čtenáře jsme nemohli nechat ve štychu, víme, že početná zásoba vypůjčených knih před uzavřením knihovny rychle dochází, a proto jsme opět obnovili výzvu s donáškou knih přímo před dům. Knihy jsme se snažili spolu s asistentem knihovnice vybrat přímo na míru, tak aby u vás co nejlépe zabodovaly. Pak už zbývalo se jen s plným baťůžkem vydat na cestu křížem krážem přes celou obec.

Již máme za sebou první den po znovuotevření knihovny. Čekali jsme nával, ale tak dychtivé čtenáře opravdu nikoliv. Asi jsme trhli rekordy, ale klidně takto můžeme pokračovat až do 17. 12. (včetně), kdy bude možné si v tomto roce vypůjčit v černotínské knihovně knihy.

Víme, nežijeme v jednoduché době, ale my to zvládneme! A třeba, pokud dojde ještě k mírném rozvolnění, tak vás v letošním roce ještě něčím překvapíme a hlavně potěšíme.

Veronika Vališová

Dnešní roznáška knížek 📚 byla trochu větší než obvykle, a proto jsme si na pomoc přizvali i jednoho asistenta knihovnice. 🐕 Měl na starost nejen výběr knih, ale také se postaral i o jejich doručení ke dveřím čtenářů. 🙂 Až nabere opět síly, tak se můžete těšit na další výzvu s nabídkou o donášku knih a her přímo před váš dům. 😉Spolu to zvládneme. ❤️

Po malém prázdninovém odpočinku to v září opět vždy roztáčíme a letošní září rozhodně nemůže být žádnou výjimkou.

Hlavním tématem měsíce se stala škola, černotínská knihovna se snaží přispět svou troškou do mlýna, a proto opět až do konce října nabízí své služby získané při přebalování knih ve stálém fondu. Využijte nabídky a zajistěte, aby všechny učebnice a sešity, především atypických tvarů a rozměrů, přežily ve zdraví a bez úhony školní rok a vyrobte pod odborným dohledem obal šitý na míru. Pevně věříme, že tento kabátek zcela jistě ocení.

První školní měsíc současně odstartuje i všechny naše pomyslné turnaje v deskovkách. Vytáhli jsme osvědčenou klasiku v netradičním podání a odhodem jsme odstartovali naše šílenství pro deskové hry. Kromě již zajetého Člověče, nezlob se!, kdy se zápolilo o putovní pohár, jsme vytáhli i pravou nefalšovanou vikingskou hru Mölkky. Díky firmě Albi, která nám zapůjčila sady na hraní, jsme si odpoledne perfektně užili, a navíc jsme mohli ocenit i tři nejlepší vikingské bojovníky.

Pokud jste se z jakéhokoliv důvodu nemohli zúčastnit, tak rozhodně neházejte flintu do žita. Máte možnost si Mölkky půjčit v knihovně a pořádně natrénovat na příští rok. Máte-li pocit, že by vás celý rok jedna hra nudila, tak nemusíte váhat a můžete vyzkoušet další deskovky z naši velmi početné rodiny stolních a karetních her. A nemějte strach, s výběrem vám poradíme.

Stále se pokoušíme vyrovnat a přizpůsobit se nestandardní situaci. Ale u nás v knihovně zůstává pořád stejná jistota, a to, že si zachováváme punc normální nenormálnosti.

Přestože jsme museli omezit činnost černotínské knihovny na základní funkce, tak postupným rozvolňováním na státní úrovni došlo i k pomalému obnovování aktivit v knihovně. Přes prázdniny, jsme se však soustředili na náplň, která na první pohled není vidět, ale vášnivý čtenáři a návštěvníci ji zcela jistě ocení, neboť knihovna se rozrostla o desítky knih a nespočet deskových her.

Novinky na poli deskových her měly šanci zazářit na prázdninovém setkání dětí z kroužku KoStKa Her, který jsme poprvé otevřeli ve školním roce 2019/2020. Tato sejšn se však neobešla bez toho, aniž bychom ji něčím neozvláštnili. Proč bychom se nemohli vydat na místo, které vám zprostředkuje nevšední zážitek? Díky trojité dávce laser game a dvacetiminutovce pro každé dítko ve virtuální realitě, jsme si na vlastní kůži zkusili, jak to probíhá v pořádném akčním filmu s hlavní rolí našich maličkostí.

Černotínská knihovna má stále co nabídnout, proto i vy nadšenci deskovek si nezapomeňte závazně rezervovat místo v tomto kroužku pro nový školní rok. Rozhodně neváhejte, kapacita je totiž omezená. Od září to tedy v knihovně začne opět pořádně žít, těšit se můžete nejen na znovuotevřený kroužek, na turnaj v Člověče, nezlob se! a Mölkky, ale také na pátek v Týdnu knihoven, protože pokud náhodou nezasáhne vyšší moc, tak se v knihovně vydáme za pořádným dobrodružstvím. Takže spáči chystejte se na Noc s Andersenem

Pokud někdo měl nebo má pocit, že knihovna je pouze zasmušilým místem, tak to nebyl v naší. Přijďte se i vy přesvědčit na vlastní kůži, že knihovna může fungovat a perfektně šlapat netradičním a originálním způsobem.

Veronika Vališová

Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.
John Lennon

Vtrhla k nám a ani jsme nevěděli jak. Doba roušková ovlivnila a stále ovlivňuje každodenní činnosti. Někdo by nejraději zůstal v pohodlí své postele a peřiny, a tam přečkal všechny těžkosti, ale druhý se k celé situaci postaví čelem a začne konat.

Ačkoliv jsme byli nuceni vnějšími okolnostmi uzavřít černotínskou knihovnu, tak jsme rozhodně nelelkovali a připravovali jsme se na opětovné otevření našich brán do knižního světa. Nezaháleli jsme a nakoupili jsme pro vás nové knihy, hry a knihy z edice kouzelného čten. Vše již netrpělivě čeká v pozoru v regále na svého prvního čtenáře.

I přesto, že jsme se nemohli vidět, tak jste o nás alespoň mohli slyšet. Jak byste si jinak vysvětlili to, že se přímo k vám domů mohly teleportovat knihy a vy jste si je tak jednoduše mohli půjčit, aniž byste vystrčili paty z domu. Ano, přesně tak, naše služba roznáška knih do domu, se na omezenou domu rozšířila i do jiných domácností, doručovali jsme tedy nejen k seniorům.

Určitě jste po celou dobu neseděli doma, ale vyrazili jste korzovat i po místních kopečkách. A postřehli jste, že se během dubna jako by zázrakem ztratil drobný odpad? Není to náhoda, vyzbrojeni dvoukolákem, rukavicemi a nezbytnou rouškou jsme se vydali „uklidit Česko“ a oslavit tak Den Země. Tuto letošní sólo akci, máme však v plánu provést v původní, rozuměj vícečetné skupině, režii příští rok.

Mnoho akcí, které jsme měli naplánované, se sice neuskutečnily, ALE rozhodně o nic nepřijdete. A možná ještě jako bonus, něco vymyslíme o prázdninách. Určitě vás nenecháme jen tak doma sedět, zvláště pak děti z našeho kroužku deskových her (KoStKy Her), kterým rozhodně něco dlužíme. Nejvíce poptávaná akce – Noc s Andersenem – se uskuteční. Spacáky provětráme na podzim, což nám hraje do karet, protože nám atmosféru přikrášlí sychravé počasí.

A co se nyní děje v knihovně? Máme otevřeno, což je důležité vědět, sice prozatím vykonáváme „základní“ (výpůjční) služby, ale věříme, že se díky rozvolňování brzy dostaneme do „starých“ kolejí. Ale i nyní se vám snažíme zpříjemnit půjčování knížek, nejen díky tomu, že na vás čeká vždy knihovnice s úsměvem na rtech, který je zatím stále skrytý pod rouškou, ale povolali jsme do akce i tradiční Rande naslepo. Takže rozhodně neváhejte a přijďte za námi, už se vás nemůžeme dočkat.

Přestože se jedná o prazvláštní dobu, která každému vtrhla do života, tak si i přes značné peripetie, můžeme odnést něco pozitivního. Protože v mnohých z nás se probudila humánnost, sounáležitost a solidarita. Přeci nejedna žena (ale i muž) zasedl k šicímu stroji a dal se do díla. My si sice se šicím strojem netykáme, ale ve vzájemné toleranci jsme spáchali 364 roušek, které byly pro vás k dispozici.

Co pozitivního si můžeme odnést? Třeba to, že se nyní budeme radovat a vážit si maličkostí, které jsme pokládali za samozřejmost…

Veronika Vališová

Zítra máme Den Země 🌍 a právě kolem tohoto dne se napříč republikou pořádají, pod hlavičkou Ukliďme Česko, dobrovolnické úklidové akce. Letos jsme se chtěli také zapojit, ale bohužel doba roušková 😷 nám nepřeje… Ale zahoďme myšlenky „co by kdyby“ a položme si otázku „co můžu udělat?“. Nic nám nebrání vyrazit na sólovou akci a posbírat pár odpadků, třeba také jako my objevíte pár perel (podrážku od boty, část bobů aj.). Nebuďme laxní ke svému okolí, vyrazme do přírody 🌿 a seberme i třeba malý kousek papíru, vše se počítá! 😉