Stále se pokoušíme vyrovnat a přizpůsobit se nestandardní situaci. Ale u nás v knihovně zůstává pořád stejná jistota, a to, že si zachováváme punc normální nenormálnosti.

Přestože jsme museli omezit činnost černotínské knihovny na základní funkce, tak postupným rozvolňováním na státní úrovni došlo i k pomalému obnovování aktivit v knihovně. Přes prázdniny, jsme se však soustředili na náplň, která na první pohled není vidět, ale vášnivý čtenáři a návštěvníci ji zcela jistě ocení, neboť knihovna se rozrostla o desítky knih a nespočet deskových her.

Novinky na poli deskových her měly šanci zazářit na prázdninovém setkání dětí z kroužku KoStKa Her, který jsme poprvé otevřeli ve školním roce 2019/2020. Tato sejšn se však neobešla bez toho, aniž bychom ji něčím neozvláštnili. Proč bychom se nemohli vydat na místo, které vám zprostředkuje nevšední zážitek? Díky trojité dávce laser game a dvacetiminutovce pro každé dítko ve virtuální realitě, jsme si na vlastní kůži zkusili, jak to probíhá v pořádném akčním filmu s hlavní rolí našich maličkostí.

Černotínská knihovna má stále co nabídnout, proto i vy nadšenci deskovek si nezapomeňte závazně rezervovat místo v tomto kroužku pro nový školní rok. Rozhodně neváhejte, kapacita je totiž omezená. Od září to tedy v knihovně začne opět pořádně žít, těšit se můžete nejen na znovuotevřený kroužek, na turnaj v Člověče, nezlob se! a Mölkky, ale také na pátek v Týdnu knihoven, protože pokud náhodou nezasáhne vyšší moc, tak se v knihovně vydáme za pořádným dobrodružstvím. Takže spáči chystejte se na Noc s Andersenem

Pokud někdo měl nebo má pocit, že knihovna je pouze zasmušilým místem, tak to nebyl v naší. Přijďte se i vy přesvědčit na vlastní kůži, že knihovna může fungovat a perfektně šlapat netradičním a originálním způsobem.

Veronika Vališová

Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.
John Lennon

Vtrhla k nám a ani jsme nevěděli jak. Doba roušková ovlivnila a stále ovlivňuje každodenní činnosti. Někdo by nejraději zůstal v pohodlí své postele a peřiny, a tam přečkal všechny těžkosti, ale druhý se k celé situaci postaví čelem a začne konat.

Ačkoliv jsme byli nuceni vnějšími okolnostmi uzavřít černotínskou knihovnu, tak jsme rozhodně nelelkovali a připravovali jsme se na opětovné otevření našich brán do knižního světa. Nezaháleli jsme a nakoupili jsme pro vás nové knihy, hry a knihy z edice kouzelného čten. Vše již netrpělivě čeká v pozoru v regále na svého prvního čtenáře.

I přesto, že jsme se nemohli vidět, tak jste o nás alespoň mohli slyšet. Jak byste si jinak vysvětlili to, že se přímo k vám domů mohly teleportovat knihy a vy jste si je tak jednoduše mohli půjčit, aniž byste vystrčili paty z domu. Ano, přesně tak, naše služba roznáška knih do domu, se na omezenou domu rozšířila i do jiných domácností, doručovali jsme tedy nejen k seniorům.

Určitě jste po celou dobu neseděli doma, ale vyrazili jste korzovat i po místních kopečkách. A postřehli jste, že se během dubna jako by zázrakem ztratil drobný odpad? Není to náhoda, vyzbrojeni dvoukolákem, rukavicemi a nezbytnou rouškou jsme se vydali „uklidit Česko“ a oslavit tak Den Země. Tuto letošní sólo akci, máme však v plánu provést v původní, rozuměj vícečetné skupině, režii příští rok.

Mnoho akcí, které jsme měli naplánované, se sice neuskutečnily, ALE rozhodně o nic nepřijdete. A možná ještě jako bonus, něco vymyslíme o prázdninách. Určitě vás nenecháme jen tak doma sedět, zvláště pak děti z našeho kroužku deskových her (KoStKy Her), kterým rozhodně něco dlužíme. Nejvíce poptávaná akce – Noc s Andersenem – se uskuteční. Spacáky provětráme na podzim, což nám hraje do karet, protože nám atmosféru přikrášlí sychravé počasí.

A co se nyní děje v knihovně? Máme otevřeno, což je důležité vědět, sice prozatím vykonáváme „základní“ (výpůjční) služby, ale věříme, že se díky rozvolňování brzy dostaneme do „starých“ kolejí. Ale i nyní se vám snažíme zpříjemnit půjčování knížek, nejen díky tomu, že na vás čeká vždy knihovnice s úsměvem na rtech, který je zatím stále skrytý pod rouškou, ale povolali jsme do akce i tradiční Rande naslepo. Takže rozhodně neváhejte a přijďte za námi, už se vás nemůžeme dočkat.

Přestože se jedná o prazvláštní dobu, která každému vtrhla do života, tak si i přes značné peripetie, můžeme odnést něco pozitivního. Protože v mnohých z nás se probudila humánnost, sounáležitost a solidarita. Přeci nejedna žena (ale i muž) zasedl k šicímu stroji a dal se do díla. My si sice se šicím strojem netykáme, ale ve vzájemné toleranci jsme spáchali 364 roušek, které byly pro vás k dispozici.

Co pozitivního si můžeme odnést? Třeba to, že se nyní budeme radovat a vážit si maličkostí, které jsme pokládali za samozřejmost…

Veronika Vališová

Zítra máme Den Země 🌍 a právě kolem tohoto dne se napříč republikou pořádají, pod hlavičkou Ukliďme Česko, dobrovolnické úklidové akce. Letos jsme se chtěli také zapojit, ale bohužel doba roušková 😷 nám nepřeje… Ale zahoďme myšlenky „co by kdyby“ a položme si otázku „co můžu udělat?“. Nic nám nebrání vyrazit na sólovou akci a posbírat pár odpadků, třeba také jako my objevíte pár perel (podrážku od boty, část bobů aj.). Nebuďme laxní ke svému okolí, vyrazme do přírody 🌿 a seberme i třeba malý kousek papíru, vše se počítá! 😉

A je to konečně tady! Noc 🌙 plná dobrodružství a zábavy je na obzoru! Hledáme členy výpravy, kteří se vydají do světa, kde je sluneční svit bez šance. Malí nocležníci připravte si spacáky a baterky 🔦, seberte odvahu a hurá do knihovny. 📚

Připravit a naleštit sváteční holínky, chopit se vidlí a vydat se do černotínské knihovny s cílem poklidit a postarat se, o co možná nejvíce domácích zvířat. Alespoň tak, by mohla znít počáteční motivace pro naše malé farmáře a farmářky.

A pokud vám bude štěstí přát, nenatrefíte na lišku ani vlka, bude vám to házet, tak je úspěch rozhodně zaručen. Opět po roce jsme oprášili již tradiční deskovou hru, která v naší knihovně patří již mezi stálice a zároveň mezi jednu z nejoblíbenějších her. Hra je sice někdy vrtkavá, vaše plány a strategie se mohou zhatit díky jedinému hody, ale není třeba věšet hlavu. Je třeba zatnout zuby a dát se opět do boje.

Odvážným štěstí přeje, stejně tak, jako naším malým farmářům. A ten, kdo se toho nebojí, tak se do toho pořádně opřel! Pro nejlepší čtyři farmáře jsme měli díky firmě Pygmalino s.r.o., která celý náš turnaj podpořila, připraveny ceny, ale nejhodnotnější se může pyšnit pouze jeden, respektive jedna. A to titulem Superfarmář.

Připomínáme, že i pro letošní rok nabízíme donáškovou službu knih přímo do domu. Komu činí problém schody do knihovny a chybí mu dostatek čtiva, tak tento problém můžeme vyřešit. Stačí se ozvat a každý první pátek v měsíci na vás může přímo u vás doma zvonit usměvavá knihovnice s plnou taškou knih.

Veronika Vališová

Jménem Místní knihovny Černotín, bych Vám chtěla poděkovat za uplynulý rok, hromadu přečtených knih, ale hlavně za nespočet zážitků. Budu se na Vás těšit 2. ledna v obvyklou dobu.

Pár dní před vánočními svátky vrcholí všude přípravy. Ježíšek na poslední chvíli shání poslední dárečky, maminky začínají vyvařovat a tatínci se dávají do boje s kaprem. Pomyslným vrcholem je zdobení stromečku, ale co třeba pro letošní rok udělat malou výjimku. Nekupovat baňky, ale vyrobit si své vlastní ozdoby, které budou mít srdce a duši?

V černotínské knihovně to není problém. Stačí zmobilizovat šikovné prstíky, sebrat odvahu a pustit se do výroby pěkně s vervou. A navíc, když k tomu přidáte kousek sebe sama, tak je úspěch na sto procent zaručen. A co bylo ústředním motivem pro naše tvoření? V centru všeho dění bylo ovčí rouno. Bééčení se sice knihovnou nerozeznívalo, ale suchou cestou pod našimi rukami vznikalo díky plstící jehle kouzelné výtvory, v kurzu byli především 3D andělé, které se už těší, až dostanou svou příležitost na Štědrý den.

Doufáme, že se tyto ozdoby stanou srdeční záležitostí, která nesmí na stromečku chybět žádný rok. Tak je to třeba u nás doma, kdy náš stromeček „zkrášluje“ nepřeberné množství malých ozdůbek, které vyrobily dětské ručičky před více než dvaceti lety.

Veronika Vališová