Dne 27. 3. vyšlo nové číslo Knihovnického zpravodaje Vysočina s příspěvkem o naší černotínské knihovně.📚
Začalo to pro mě před sedmi lety, kdy jsem poprvé překročila práh Místní knihovny Černotín coby knihovník. Byl to den, který byl pro mě opravdu průlomový, ale doufám a pevně věřím, že byl obratem k dobrému i pro naši knihovnu.
Pokud se chceme vrátit ke kořenům naší knihovny, musíme zabrousit o sto let zpátky ke knihovnickému zákonu, díky němuž vznikla i u nás oficiálně knihovna. Láska ke čtení však u nás byla pěstěna už díky čtenářskému spolku Svornost (1883), který byl poté přeměněn v Odbor národní jednoty, a právě od něj obec odkoupila dosavadní knihovnu čítající 300 svazků a pěknou skříň, jak praví naše kronika. Pozici knihovníka u nás v historii zastával vždy řídící učitel, který půjčoval knihy po mši v místní škole.
Prostory knihoven se měnily ve své historii pravděpodobně pouze třikrát, za to knihovníci jako na běžícím páse. Knihovna nyní sídlí přímo v centru všeho dění – na návsi, kde k ní mají všichni blízko, co by kamenem dohodil. Samotné prostory prošly v roce 2014 rozsáhlou rekonstrukcí, o čtyři roky později jsme provedli redesign knihovny. Ovšem k čemu by byla dokonalá knihovna plná knížek, když by do ní nechodili lidé.
V roce 2012 jsme začínali s hrstkou pravidelných čtenářů, které jsme postupem času začali doplňovat o nováčky, kteří se časem proměnili na „stálé zákazníky“. Startovacím výstřelem pro nás byly tvořivé dílny, které se staly symbolem změny. Proměna, a především obměna aury knihovny, probíhala sice pomalu, ale o to intenzivněji.
Tvořivé dílny nakonec doplnily nespočet kulturních a vzdělávacích akcí. Oblíbené jsou u nás především turnaje v deskových hrách (Piškvorky, Člověče, nezlob se!, Pexeso, Mölkky, Superfarmář), u dospělých jsou velmi oblíbené Rande naslepo a Movember. Děti naopak zbožňují přespávání v knihovně – Noc s Andersenem, Pirátskou noc, dále bodují dopisy pro Ježíška a výlety. Když všem těmto akcím, a i samotné knihovně, uděláte dobrou reklamu, tak je úspěch zaručen. Avšak pro nás nejlepším „marketingovým tahem“ bylo vystrčit knihovnu ven, tak aby ji všichni měli přímo na očích, v našem případě díky stromům Skořápkovníkům, partyzánskému básnění či i výzdobě celých prostor obecního úřadu ve vánočním čase.
Avšak mimo tyto akce se snažíme i neustále zlepšovat a rozšiřovat služby. Knihovna je umístěna v patře, což by mohlo činit seniorům potíže, a proto jim knihovna nabízí donášku knih do domu. Čtenářům knihovny půjčujeme přes pět desítek her, tematické boxy, vzdělávací hry od Kvída a pro děti u nás máme k dispozici dvě Albi tužky a nespočet knih ze série Kouzelné čtení. A navíc otevření naší místní non-stop stanice knih – knihobudky. To vše přispělo k rozvoji knihovny a probuzení z jejího spánku. Z knihovny se stalo malé komunitní centrum, které naskýtá nekonečno možností, jak trávit čas, ale především možnost setkávat se s lidmi.
Tento mohutný restart knihovny jsme zakončili významnými oceněními v roce 2018. Ať už Knihovník Olomouckého kraje 2018 či i nominací do soutěže Knihovna roku 2018, kde jsme se umístili na bedně, ale také jsme odcházeli s Diplomem za moderní knihovnické služby, kreativní a inovativní přístup knihovnice k interiéru knihovny a komunitním aktivitám v obci. Je to pro nás obrovské zadostiučinění, ocenění dosavadní práce, ale také další povzbuzení pro naši činnost a zároveň další pozitivní impuls, který nás posune zase o kus dále.
A tak se díky všem těmto mílovým krokům, které knihovna během posledních let ušla, stala z tuctové knihovny perla, která rozhodně stojí za pozornost. Naše černotínská knihovna je sice dáma ve svém věku, ale duchem je stále mladice, která má pořád co nabídnout.
Zdroj: http://kzv.kkvysociny.cz/?p=2131&fbclid=IwAR3mayUu_x8u5Scd91n4asuAmWFZfZCkHZJgjS-uX7rEFAzGoH-4I5k_a-Y